• ראשי
  • פוסטים
  • נפלתם חזק: מה ניתן לעשות אם החובות תופחים בעקבות הקורונה?

נפלתם חזק: מה ניתן לעשות אם החובות תופחים בעקבות הקורונה?

התחקות אחר הסיבות ל"תאונה הכלכלית" היא המפתח למציאת הפתרון המשפטי המתאים שיחזיר לשגרה כלכלית נורמטיבית

אנחנו פוגשים במשרד יום-יום זוגות שמגוללים מצב קשה, מצב שלא יכול להימשך. במהלך הפגישה אנחנו נותנים לאותם בעלי עסקים או זוגות לפרוס את כל סיפור ההסתבכות, והתוצאות שהגיעו בעקבותיו. אנו בוחנים את המקרה הכלכלי לעומקו ומתחקים אחרי הסיבות ל"תאונה הכלכלית", ורק לאחר הבנה מעמיקה של המקרה אנו פורסים את הדרכים לשיקום הכלכלי.

הפתרונות המשפטיים היום מאפשרים לנו להחזיר כל אדם ועסק לשגרה כלכלית נורמטיבית, אשר תוביל את הישראלים או את העסק ליכולת התמקדות בשיקום הכלכלי ללא רעשי רקע לגביית החובות. במאמר זה נדון בקצרה בחלופות הקיימות במצב של חדלות פירעון

 

כמשרד שמתמחה בעולם החובות, אנחנו נפגשים באופן יומיומי עם עצמאיים ואנשים פרטיים שמצויים בקשיים כלכליים. לעתים מדובר באדם שבמשך שנים מתנהל במסגרת ההוצאה לפועל, ועכשיו הוא מבין שיש פתרונות אשר יביאו אותו לדף כלכלי חדש בחייו; לעתים מדובר בעסק או בחברה שקרסו בעקבות תחרות ענפה או בהתנהלות כלכלית כושלת. היום, לעומת זאת, אנחנו בעיקר נפגשים עם נפגעי המשבר הכלכלי הגדול ביותר שידענו – משבר הקורונה.

הפגישות היום בעיקר נסובות סביב קריסה כלכלית של עסקים אשר המציאות הכלכלית לא מאפשרת להם זכות קיום, לאור העובדה שאין להם גב כלכלי איתן, או שהאוויר הכלכלי שלהם תלוי מעסקאות בסכומים נמוכים בהיקף עבודה גדול, כמו ענפי המסעדנות והפנאי שנפגעו ראשונים במסגרת שני הסגרים שנכפו על תושבי המדינה.

הלקוחות שמגיעים בעקבות משבר הקורונה הם לרוב משפחות שעולם החובות זר להם – הם לעולם לא נתקלו בשיחות טלפוניות מצד נושים ועורכי דין, מעולם לא קיבלו אזהרות מפתיחת תיקי הוצאה לפועל. על מנת להתמודד עם החובות, הם לוקחים הלוואה, מכסים את המינוס ומקווים לטוב. אבל המציאות טופחת על פניהם: המצב הכלכלי בכי רע; לרוב אחד מבני הזוג, אם לא שניהם, בחל"ת או מובטלים; ועדיין יש חובות שהולכים ומתעצמים. ההחזר להלוואות כבר הופך לבלתי אפשרי, ההחזר למימון הרכב מקשה, בני המשפחה נאלצים להצטמצם בכמות רכישת המזון, בעוד שמנגד התא המשפחתי צורך כמות גדולה יותר של מזון לאור העובדה שברוב שעות היום כולם מצויים בבית. בצירוף שיחות מעורכי דין לגביית חובות ואיומים בפתיחת תיקי הוצאה לפועל, הופך המצב לבלתי נסבל.

אנחנו פוגשים במשרד יום-יום זוגות שמגוללים מצב קשה, מצב שלא יכול להימשך. במהלך הפגישה אנחנו נותנים לאותם בעלי עסקים או זוגות לפרוס את כל סיפור ההסתבכות, והתוצאות שהגיעו בעקבותיו. אנו בוחנים את המקרה הכלכלי לעומקו ומתחקים אחרי הסיבות ל"תאונה הכלכלית", ורק לאחר הבנה מעמיקה של המקרה אנו פורסים את הדרכים לשיקום הכלכלי.

הפתרונות המשפטיים היום מאפשרים לנו להחזיר כל אדם ועסק לשגרה כלכלית נורמטיבית, אשר תוביל את הישראלים או את העסק ליכולת התמקדות בשיקום הכלכלי ללא רעשי רקע לגביית החובות. במאמר זה נדון בקצרה בחלופות הקיימות במצב של חדלות פירעון:

  1. הסדר נושים פרטני: זהו הליך משפטי אשר נערך במסגרת משא ומתן מול הנושא עצמו או עורך דינו. במסגרת המשא ומתן אנחנו בוחנים אפשרות לתשלום חד פעמי נמוך באופן משמעותי מגובה החוב, אשר בגין תשלומו כל צד יילך לדרכו במסגרת הסדר שעליו כל צד יחתום. אפשרות נוספת היא להגיע לפריסה מוסכמת אשר החייב יוכל לעמוד בה בהתאם ליכולתו הכלכלית.
  2. הסדר נושים תחת בית משפט: הליך שבמסגרתו נקפיא את כלל הליכי ההוצאה לפועל נגד החייב, ונאפשר לו להתנהל כלכלית בצורה נורמטיבית. במסגרת ההליך ייבחנו כלל תביעות החוב מצד הנושים ותתקיים אסיפת נושים שבה יתנהל מו"מ שמטרתו להגיע להסכמה שבגין תשלום מופחת אשר תואם את יכולתו של החייב הוא יצא לחיים כלכליים חדשים ונקיים מחובות.
  3. בקשה לצו תשלומים / איחוד תיקים 3%: במסגרת ההליך הלקוח יקבל שוברים מההוצאה לפועל בהתאם להליך הנבחר. ככל שהלקוח יעמוד בתשלום השוברים, הוא יקבל הגנה מפני עיקולים והגבלות.
  4. הליך שיקום כלכלי עד סך של 150 אלף שקלים: ההליך יתקיים במסגרת ההוצאה לפועל. במסגרת ההליך ישנה נקודת יציאה מהירה במסגרת הסדר נושים בתוך 60 יום. ככל שההסדר לא צלח, החייב יקבל צו פתיחת הליכים שבמסגרתו הוא יחזור להתנהלות כלכלית נורמטיבית ללא עיקולים והגבלות. החייב יוכל לחדש את רישיון הנהיגה שלו, לפתוח חשבון בנק עם הוראות קבע וכרטיס דביט, להמשיך לנהל עוסק מורשה, לצאת מהארץ במקרים דחופים עד להפטר המיוחל על חובותיו ופתיחת דף כלכלי חדש.
  5. הליך שיקום כלכלי חובות מעל סך של 150 אלף שקלים: ההליך יתנהל במסגרת בית המשפט השלום. במסגרת ההליך, החייב יחזור להתנהלות כלכלית נורמטיבית ללא עיקולים והגבלות, החייב יוכל לחדש את רישיון הנהיגה, לפתוח חשבון בנק עם הוראות קבע וכרטיס דביט, להמשיך לנהל עוסק מורשה, לצאת מהארץ במקרים דחופים עד להפטר המיוחל על חובותיו ופתיחת דף כלכלי חדש.
  6. לבעלי עסקים – העסק מצוי בקריסה כלכלית, אך אתם מאמינים בו ויודעים שכאשר נחזור לשגרת חיים נורמטיבית העסק יחזור לתזרים כלכלי חיובי ?ניתן לפעול לשיקום העסק על ידי בקשה להקפאת הליכים. במסגרת ההליך תקבלו הגנה מפני סנקציות ההוצאה לפעול, נקפיא את ההחזרים החודשיים שאין לכם יכולת לשלם אותם כרגע וכך תוכלו לחזור להתמקד בשיקום העסק והכנת הקרקע לקליטת לקוחות חדשים והחזרת הגרף הכלכלי בעסק לחיובי.
  7. העסק קרס כבר בטרם למשבר הכלכלי ואתם לא מאמינים בו ? נבחן את המספרים וההיתכנות הכלכלית של העסק וככל שהמצב לא מאפשר את שיקומו והוא גורם לכם לקריסה עקבית, נפנה להליך חדלות פירעון אשר יחזיר אתכם להתנהלות כלכלית נורמטיבית ללא עיקולים והגבלות ונצעד להפטר המיוחל ופתיחת דף כלכלי חדש.


בשורה התחתונה: גם אם נפלתם חזק והכל נראה לכם שחור סביב – דעו שיש עוד תקווה. בניהול נכון, עם עורך דין שמתמחה בתחום, ניתן לצאת מהסערה במצב טוב ועם תקווה לפתיחת דף חדש.

שתפו:

מאמרים נוספים

פנו למערכת

הרשמו לניוזלטר

התראות

RSS

פייסבוק

תיק אישי

ניוזלטר

פודקאסט

שליחת כתבות

לפרוטוקול ביוטיוב

כל הזכויות שמורות לאתר "לפרוטוקול"

Powered by Impel