מדוע צריך לדאוג לחוזה שחקן לפני גיל 15?

גם אם הילד שלכם לא יהיה מסי או מרדונה הבא, במידה והוא משחק בקבוצה וטרם מלאו לו 15, מומלץ לעגן חוזית את המשך קריירת המשחק שלו

שחקנים צעירים המשחקים כדורגל בישראל בקבוצות הם לעיתים ללא ניהול מתאים הופכים לסוג של בני ערובה של הקבוצות. במקרה ששחקן מעל גיל 15 משחק בקבוצה מסוימת, על פי תקנון ההתאחדות לכדורגל. במידה ויקבל הצעה לעבור לקבוצה אחרת, הוא יהיה מחויב לשלם דמי השבחה לקבוצת האם שלו. דמי ההשבחה הם על אימונים מגיל 12 שעבר בקבוצה. דמי ההשבחה עלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים, אם לא מאות אלפי שקלים. כל זאת, למרות שכמעט בכל המקרים, ההורים משלמים אלפי שקלים על הזכות לשלוח את הילד להתאמן בקבוצה.

יש להורים של שחקנים צעירים שתי אופציות להתמודד עם הבעיה הזו. אופציה ראשונה, לנסח הסכם כשהשחקן מגיע לגיל 15, שמותאם לשחקן, במעמדו ובגילו עם אופציות שחרור שמקובלות על שני הצדדים. לדוגמה שחקן בן 18 שרוצה להשתחרר מהקבוצה שלו עלול להידרש לשלם דמי השבחה של למעלה מ-100 אלף שקלים, סכום שלא כל אחד יכול לעמוד בו. במקרים רבים, סעיף ההשבחה מחסל קריירות של ספורטאים צעירים שעדיין לא התחילו לפעול בזירה המקצועית. לכן, המלצתנו במקרים כאלה היא לנסח חוזה עם אופציות שחרור. במקרים רבים, כלל האצבע הוא להתמקח ולדרוש חוזה חתום מול הקבוצה ואף לשקול מעבר בין קבוצות, בתנאי שהשחקן לא יעבור את גיל 15 ללא חוזה חתום.

אופציה נוספת שמתאפשרת במצבים כאלה היא אופציה של "הסגר קטין". על פי חוק הספורט, שחקן קטין שגילו פחות מ-15, יוכל במידה ולא יסכימו להעבירו לקבוצה אחרת, יוכל לעבור לכל קבוצה או אגודה במידה והוא מילא והגיש בזמן טופס הסגר קטין דרך ההתאחדות לכדורגל. באמצעות הטופס, הוא יוכל לעבור תוך 30 יום לכל קבוצה ללא אישור קבוצת האם שלו.

הורים של שחקנים קטינים מוכשרים צריכים להתחיל לנהל את הקריירה המקצועית של הילדים שלהם בעולם של היום מתחת לגיל 15. החל מגיל 12 יש לבחור קבוצה מתאימה אשר תתאים להתפתחות הספורטיבית של השחקן. במקרים רבים, הגשת טופס הסגר קטין, מובילה להתרצות מצד הקבוצות וחתימה על הסכם שחקן עם השחקן הקטין.

חשוב לציין, במקרים רבים, שחקני נוער משחקים בקבוצות שמשמשות להם גם מסגרת חברתית וחינוכית חשובה מאוד. במקרה שבו שחקן חובב רוצה לעבור קבוצה והקבוצה עלולה לדרוש ממנו דמי שחרור של עשרות אלפי שקלים, אז אנחנו רואים מצבים שבהם קטינים נפלטים מהקבוצות ללא סיבה מוצדקת ולא יכולים לעסוק בספורט במסגרת מסודרת ופונים לעיתים לכיוונים לא רצויים.

כדורגל, כמו רוב ענפי הספורט המקצועניים הוא ענף שבו לשחקן מקצועי יש קריירה באורך ממוצע של כ-10 שנים בלבד. הקריירה הזו מגיעה לאחר שנים של אימונים, הכשרה ועבודה קשה מאוד. חשוב שהורים ואפוטרופוסים על שחקנים קטינים יהיו מודעים לזכויות של השחקנים ויבצעו את המהלכים הנכונים במועד הנכון על מנת שלא לגרום לכך שקריירת המשחק של השחקן שלהם תיגדע בטרם עת בשל סכסוך משפטי/כספי עם קבוצת האם של השחקן.

שתפו:

מאמרים נוספים

פנו למערכת

הרשמו לניוזלטר

התראות

RSS

פייסבוק

תיק אישי

ניוזלטר

פודקאסט

שליחת כתבות

לפרוטוקול ביוטיוב

כל הזכויות שמורות לאתר "לפרוטוקול"

Powered by Impel