• ראשי
  • פוסטים
  • כל הנפגעים בתאונות דרכים צריכים לנצל את הזכות שלהם לפיצוי

כל הנפגעים בתאונות דרכים צריכים לנצל את הזכות שלהם לפיצוי

למרות שכולם כמעט משלמים ביטוח חובה, לא כולם תובעים פיצוי על נזקי גוף בעקבות תאונות דרכים, ניתן לדרוש פיצוי גם לאחר מספר שנים

הרבה לא יודעים אבל כעיקרון כל מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי עבור נזקי הגוף שנגרמו לו בתאונת הדרכים ולא משנה אם קיימת או לא קיימת אשמה של נהג הרכב.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, קובע כי קיימת אחריות מוחלטת על נהג הרכב וכי די להוכיח שהתרחשה תאונת דרכים על מנת שמי שניזוק בה יקבל את הפיצוי על נזקי הגוף שנגרמו לו.

לא משנה אם מדובר בתאונה במעורבות של רכב נוסף או בתאונה עצמית, כל עוד קיים ביטוח חובה תקף ביום התאונה לרכב המעורב בתאונה והנהג היה בעל רישיון נהיגה תקף ליום התאונה, מי שנפגע באותה התאונה זכאי לפיצוי עבור נזקי הגוף שנגרמו לו.

הפיצוי על נזקי הגוף יגיע לנפגע מביטוח החובה של הרכב בו נהג/נסע או ממנו נפגע כהולך רגל, ללא צורך בהוכחת אשמה בגרימת התאונה. כלומר גם אם נהג אשם בגרימת תאונה, ביטוח החובה של הרכב בו נהג יפצה אותו ואת הנוסעים ברכבו, ככל שנפגעו באותה תאונה.

במקרה שבו אין כיסוי ביטוחי (תעודת ביטוח חובה או רישיון נהיגה לא בתוקף למשל), יוכלו נוסעי הרכב והולכי הרגל שנפגעו, לפנות ל"קרנית"- הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. כמו גם בתאונות של "פגע וברח".

את הפיצוי עבור נזק הגוף ניתן לתבוע עד 7 שנים ממועד אירוע התאונה, זוהי תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק. חשוב לשים לב כי ככל שמדובר בפוליסת ביטוח תאונות אישיות תקופת ההתיישנות הינה קצרה יותר ועומדת על תקופה בת 3 שנים ממועד אירוע התאונה.

כן יש לשים לב כי תקופת ההתיישנות ככל שמדובר בקטין מתחילה בהיותו בגיר בן 18, קרי 7 שנות התיישנות מגיל 18 ולא ממועד אירוע התאונה.

סכום הפיצוי תלוי במידת הפגיעה של הנפגע בתאונה, והאם נותרה נכות רפואית לנפגע בעקבות התאונה וכיצד נכות זו משפיעה על תפקודו של הנפגע. כן מושפע גובה הפיצוי מגילו ושכרו של הנפגע.

בניגוד לתביעות נזיקיות אחרות בהן על כל אחד מהצדדים להגיש חוות דעת מטעמו בדבר גובה הנכות של הנפגע, הרי שבתביעה מכח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, על הנפגע לבקש מבית-המשפט שימנה לו מומחה רפואי שיבדוק אותו ויקבע את שיעור הנכות ממנה הוא סובל בעקבות תאונת הדרכים.

ראשי הנזק שאותם יכול הנפגע לתבוע הינם: כאב וסבל (עוגמת נפש), הפסד שכר שנגרם בעקבות היעדרות הנפגע מעבודתו ככל שנעדר ממנה, פיצוי עבור אובדן כושר ההשתכרות לעתיד, עזרת הזולת, הוצאות רפואיות והוצאות עבור נסיעות אשר שולמו בעקבות הפגיעה בתאונה. ככל ששיעור הנכות גבוה יותר הפיצוי יהיה גבוה יותר.

ככל שתאונת הדרכים התרחשה בדרך לעבודה, בזמן העבודה או בדרך מהעבודה חזרה לבית הנפגע, הרי שמדובר בנוסף גם בתאונת עבודה ולנפגע קיימות זכויות גם מול ביטוח לאומי, לרבות קביעת אחוז הנכות בעקבות התאונה וקבלת תגמולים בעקבות כך.

לשם טיפול בתביעת נזקי גוף בעקבות תאונת דרכים וקבלת הפיצוי המגיע, מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה באופן ספציפי בתחום זה, מה גם ששכר טרחת עורך הדין משולם ע"י חברת ביטוח החובה המשלמת את הפיצוי.

שכר טרחת עורך דין נגבה לפי החוק באחוזים מהפיצוי המתקבל, לפי השלבים הבאים: 8% בצירוף מע"מ במידה והפיצוי מתקבל במסגרת השגת פשרה לפני הגשת כתב תביעה לבימ"ש, 11% בצירוף מע"מ במידה והפשרה מושגת לאחר הגשת כתב תביעה לבימ"ש ו- 13% בצירוף מע"מ במידה והפיצוי נפסק בסופו של יום במסגרת פסק דין.

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד.

שתפו:

מאמרים נוספים

פנו למערכת

הרשמו לניוזלטר

התראות

RSS

פייסבוק

תיק אישי

ניוזלטר

פודקאסט

שליחת כתבות

לפרוטוקול ביוטיוב

כל הזכויות שמורות לאתר "לפרוטוקול"

Powered by Impel